Infolinia (pn - pt 08-20, sob 09-14) +48 881 328 328
Zaloguj się
PL
wypozyczalnia mobicars

Blog

Szukaj wpisu

Jak i kiedy używać świateł samochodowych?

Wydawać by się mogło, że z właściwym wykorzystywaniem świateł w samochodzie żaden kierowca problemów mieć nie powinien. Nie ulega bowiem wątpliwości, że światła są jednym z najważniejszych elementów każdego samochodu. Jak się jednak okazuje, na polskich drogach nie brakuje kierowców, którzy mają z tym spory problem. Każdy błąd kosztować nas natomiast może od kilkudziesięciu do kilkuset złotych mandatu lub nawet utratę dowodu rejestracyjnego. Skoro tak zastanówmy się nad tym, jak i kiedy używać świateł samochodowych.

 

Światła mijania (krótkie)

 

W pierwszej kolejności odnieśmy się do świateł mijania, które muszą być włączone przez całą dobę niezależnie od panujących warunków. Zrezygnować z nich w warunkach dobrej widoczności mogą jedynie ci kierowcy, w których samochodach zamontowano światła do jazdy dziennej.W sytuacji, kiedy światła mijania nie przechodzą automatycznie ze świateł do jazdy dziennej lub jeśli w ogóle nie mamy ich włączonych na stałe, pamiętać trzeba, aby zawsze włączać je przed zapadnięciem zmroku. Ponadto są one niezbędne w słabo oświetlonych tunelach. Mimo że są one mniej ekonomiczne od świateł do jazdy dziennej, dobrze jest więc stosować je przez całą dobę. Wówczas nie trzeba o nich pamiętać.Wyłączyć światła mijania należy natomiast na postoju, o czym zresztą wielu kierowców notorycznie zapomina. Pozostawiając je włączone, w błąd wprowadza się kierowcę nadjeżdżającego z naprzeciwka.Kary, które mogą dotknąć takiego kierowcę to 100 zł mandatu i 2 pkt karne przy jeździe bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu oraz 200 zł mandatu i 4 pkt karne przy poruszaniu się nieodpowiednio oświetlonym samochodem od zmierzchu do świtu czy w tunelu.

 

Światła do jazdy dziennej

 

Świateł do jazdy dziennej używać można w warunkach normalnej przejrzystości od świtu do zmierzchu w zastępstwie świateł mijania. Ze względu na to, że przy włączonych światłach do jazdy dziennej nie włączają się światła pozycyjne z tyłu, należy je wyłączyć, kiedy kierowcy towarzyszy mgła lub opady deszczy czy śniegu.

 

Światła drogowe (długie)

 

Światła drogowe, a więc tak zwane światła „długie” służą do oświetlania drogi po zmroku. Korzystać można z nich w określonych sytuacjach, choć nie ma takiej konieczności. W porównaniu ze światłami mijania mają one dłuższy snop światła, a więc lepiej oświetlają drogę przed samochodem.Jedna z kluczowych zasad dotycząca świateł drogowych odnosi się do nieoślepiania innych uczestników ruchu, a więc nie tylko pojazdów, ale również kolumn pieszych czy poruszających się obok drogi pociągów i łodzi. Światła drogowe wyłączyć trzeba, kiedy z naprzeciwka nadjeżdża inny pojazd, ale tylko wtedy, kiedy również on zmieni je na światła mijania. Pamiętajmy również, że światłami takimi nie wolno oślepiać kierowców poruszających się przed nami.Zauważmy, że niewłaściwe używanie świateł drogowych to mandat w wysokości 200 zł i 3 pkt karne. Pamiętajmy tu, że nie ma przepisu uwarunkowującego miganie światłami drogowymi do innych uczestników ruchu. Zrobić to można tylko w celu ostrzeżenia przed niebezpieczeństwem.

 

Światła pozycyjne i postojowe

 

Światła pozycyjne, czyli postojowe włączane są podczas postoju w miejscu, kiedy auto jest niedostatecznie widoczne dla innych uczestników ruchu. Nie należy stosować ich, kiedy samochód stoi poza drogą.

 

Światła przeciwmgielne

 

Światła przeciwmgielne dzielą się na tylne i przednie. Te drugie wykorzystywane mogą być w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza, które wynikają nie tylko z mgły, jak sugeruje ich nazwa, ale również opadów deszczu czy śniegu. W sytuacji, kiedy panują warunki normalnej przejrzystości, włączyć można je tylko na drogach krętych, które oznaczone są stosownymi znakami. Ze względu na to, że mogą one oślepiać innych kierowców, nie stosuje się ich na drogach mokrych, kiedy nie odnotowuje się opadów deszczu ograniczających widoczność.

 

Światła przeciwmgielne tylne stosuje się natomiast wyłącznie w warunkach mocno ograniczonej przejrzystości, kiedy ograniczona jest ona do 50 metrów. Wyłączone muszą one być w momencie, kiedy za takim samochodem porusza się inny pojazd. Mogą one bowiem zdekoncentrować takiego kierowcę i spowolnić ewentualne hamowanie.Nieodpowiednie używanie świateł przeciwmgielnych to mandat w wysokości 100 zł i 2 pkt karne.

 

Światła awaryjne

 

Światła te przeznaczone są do informowania o postoju samochodu w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Za przewinienie może być dobrze wszystkim znana i często stosowana forma „podziękowania” innym kierowcom światłami awaryjnymi. Błędem jest również włączanie ich podczas holowania pojazdu, który ulega wypadkowi czy awarii. Ogólne zasady mówią o tym, że świateł tych nie wolno używać podczas jazdy niezależnie od sytuacji. Jest jednak od niej jeden wyjątek. W nowych samochodach światła te włączają się automatycznie, kiedy choć na chwilę uruchomiony zostaje system ABS lub ESP. Ostrzegać mają one wówczas przed niebezpieczeństwem.Dodajmy, że za niewłączenie świateł awaryjnych w momencie awarii lub wypadku grozi mandat w wysokości 150 zł i 1 pkt karny (300 zł i 2 pkt karne takie przewinienie kosztuje na drodze ekspresowej lub autostradzie).

 

Kierunkowskazy

 

Kierunkowskazy są światłami, których używa się do zasygnalizowania zamiaru i manewru zmiany pasa ruchu bądź też kierunku jazdy. Włącza się je przed rozpoczęciem danego manewru i wyłącza po jego zakończeniu. Co istotne, a o czym niekiedy kierowcy zdają się zapominać, kierunkowskazy włączamy również wtedy, kiedy sygnalizujemy i kończymy manewr wyprzedzania.Używając kierunkowskazów, błędów popełnia się całkiem sporo. Najczęściej wymienia się dwa, które nie mają jednak przykrych konsekwencji i co ważniejsze często popełniane są po to, aby ułatwić jazdę innym kierowcom. 

 

Tak więc nie należy włączać kierunkowskazu przy wjeździe na rondo (zwłaszcza z lewego pasa), a włączyć go dopiero przy zjeździe i zmianie pasa ruchu. Drugi błąd dotyczy natomiast wyprzedzania z włączonym kierunkowskazem. Takie błędy kosztować nas mogą nawet 200 zł i 2 pkt karne, choć wielu funkcjonariuszy przymyka na nie oko.

Skoro wiecie już, jak i kiedy używać świateł samochodowych nie mamy wątpliwości, że popełnianych przez Was błędów będzie zdecydowanie mniej. Warto zastosować się do powyższych wskazówek i jeździć zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Inna wskazówka: jeśli jesteście zainteresowani usługami takimi jak wynajem aut Poznań, czy też wypożyczalnia samochodów Wrocław, to koniecznie zapoznajcie się z ofertą Mobicars – wypożyczalni z najatrakcyjniejszymi cenami na rynku.

Komentarze
  Dodaj komentarz

  Komentarz przez Ciebie dodany zostanie opublikowany niezwłocznie po zaakceptowaniu przez Redaktora. Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  * - pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

  Musisz potwierdzić że nie jesteś robotem

  Błąd podczas zapisu komentarza

  Dziękujemy za przesłanie komentarza

  Wróć do strony głównej poradnika