Infolinia (pn - pt 08-20, sob 09-14) +48 881 328 328
Zaloguj się
PL
wypozyczalnia mobicars

Blog

Szukaj wpisu

Droga wewnętrzna, strefa ruchu i zamieszkania

Co to jest droga wewnętrzna? Czym są strefy ruchu oraz zamieszkania? Czy oznakowanie jest tak samo ważne na drodze wewnętrznej, jak na drogach publicznych i czy należy go przestrzegać? Poznaj zasady poruszania się po drogach niepublicznych i osiedlowych, w strefie ruchu oraz zamieszkania.

 

Kursy prawa jazdy uczą zasad poruszania się po drogach publicznych. Zatem drogi niepubliczne są traktowane odrobinę po macoszemu i trudno się dziwić, że zmotoryzowani nie zawsze wiedzą, w jaki sposób korzystać z nich bezpiecznie, nie łamiąc przy tym zmieniających się przepisów drogowych. Musimy przyznać, że na śledzenia zmian w kodeksie drogowym, nie zawsze mamy czas i chęć. Różnice między drogami wewnętrznymi, a także strefami ruchu oraz zamieszkania są dosyć znaczne. Jednak łatwo je zapamiętać.

 

Droga wewnętrzna

 

Droga wewnętrzna jest drogą niepubliczną i nie musi być oznakowana, chociaż kodeks ruchu drogowego przewiduje dla niej odpowiedni znak (tablica drogowa) D-46 oznaczający jej początek i D-47 koniec drogi wewnętrznej. Może być zamkniętą lub otwartą drogą osiedlową. Droga wewnętrzna znajduje się zawsze na terenie prywatnym, chociaż leży w obrębie obszaru danego miasta, gminy, powiatu województwa czy Skarbu Państwa. Zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, na drodze wewnętrznej kierowca może niemal wszystko. Wszystko oczywiście w granicach prawa – w zgodzie z kodeksem karnym oraz tym, czego nie zabronił właściciel drogi, czyli…

 

Droga wewnętrzna

Znak D-46 Droga wewnętrzna

 

Zasady poruszania się po drodze wewnętrznej ustala jej właściciel. To do niego należy opracowanie projektu oznakowania drogi oraz po zatwierdzeniu przez odpowiednie instytucje, wdrożenie go w odpowiednim czasie. Do ustawionych znaków oraz sygnałów drogowych (np. sygnalizacji świetlnej) należy się dostosować i nie ma od tego żadnych odstępstw. Natomiast, zgodnie z regułą: co nie jest zabronione, to jest dozwolone – na drodze wewnętrznej można bez przeszkód prowadzić pojazd nie posiadając prawa jazdy. Nie ma obowiązku zapinania pasów, czy jazdy z włączonymi światłami. Można też swobodnie pozostawić samochód z włączonym silnikiem dłużej niż minutę. Jeśli nie ma zakazu parkowania – można parkować w dowolnym miejscu (ale z rozsądkiem, pozostawiając np. 1,5 metra dla pieszych na chodniku). Natomiast jest zakaz prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Obowiązuje on na wszystkich drogach. Należy także bezwzględnie respektować oznakowanie znajdujące się w ciągu drogi wewnętrznej. Nie można w żaden sposób stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa pieszych oraz ruchu innych pojazdów. Warto także pamiętać, że wyjeżdżając z drogi wewnętrznej włączamy się do ruchu, czyli to my ustępujemy pierwszeństwa jadącym pojazdom, rowerzystom oraz pieszym.

 

Strefa ruchu

 

Pojęcie strefy ruchu istnieje dopiero od 2010 roku. Jest to droga niepubliczna, w ciągu której – w przeciwieństwie do drogi wewnętrznej – obowiązują wszystkie zasady kodeksu drogowego.

 

Strefa ruchu

Znak D-52 Strefa ruchu

 

Przede wszystkim, pojazd musi być sprawny, z ważnymi badaniami technicznymi. Nie wolno poruszać się bez prawa jazdy. Jest obowiązek stosowania się do zasad ruchu drogowego, znaków, a także sygnałów drogowych znajdujących się w ciągu tej drogi. Wszelkie wykroczenia drogowe są karane tak samo jak na drogach publicznych. Obowiązkiem zarządcy strefy ruchu jest oznakowanie początku oraz jej końca – początek znak D-52, a koniec D-53. Każdy kierowca powinien pamiętać, że wyjeżdżając ze strefy, włącza się do ruchu, a tym samym ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa nadjeżdżającym pojazdom oraz pieszym.

 

Strefa zamieszkania

 

Znaki graficzne o symbolach D-40 oraz D-41 są wyznacznikami początku oraz końca strefy zamieszkania. Przedstawiają pieszych i to właśnie oni są najważniejsi w obszarze strefy zamieszkania. Dlaczego? Ponieważ osoby piesze mają tutaj bezwzględne pierwszeństwo. Są ważniejsze niż pojazdy oraz mają prawo do korzystania z całej szerokości drogi – jezdni oraz chodników. Poza tym kierowcy mogą parkować tylko i wyłącznie w wyznaczonych miejscach w strefie zamieszkania. Progi zwalniające nie muszą być oznakowane. Ponadto dozwolona prędkość wynosi 20 km/h. Warto również zwrócić uwagę, że opuszczając strefę zamieszkania – każdy kierujący pojazdem – włącza się do ruchu. Jego obowiązkiem jest, więc ustąpienie pierwszeństwa wszystkim uczestnikom ruchu na drodze publicznej. Pierwszeństwa ustępujemy, więc nie tylko pojazdom, ale poruszającym się pieszym oraz rowerzystom.

 

Strefa zamieszkania

Znak D-40 Strefa zamieszkania

 

Różnice miedzy drogą wewnętrzną, strefą ruchu i strefą zamieszkania są znaczące. Trzeba, więc zapamiętać przede wszystkim to, że droga wewnętrzna jest drogą niepubliczną, a na drodze niepublicznej nie obowiązują zasady ruchu drogowego. Respektujemy oznakowanie i sygnały drogowe. Natomiast kodeks drogowy obowiązuje w strefie ruchu. A w strefie zamieszkania najważniejsi są uczestnicy ruchu pieszego. Natomiast włączając się do ruchu z dróg niepublicznych do dróg publicznych, ustępujemy pierwszeństwa wszystkim poruszającym się po drogach publicznych pojazdom, pieszym oraz rowerzystom.


Zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami prezentowanymi na naszym blogu i poszerzania swojej wiedzy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz na temat motoryzacji. Poza treściami edukacyjnymi publikujemy też aktualności dotyczące promocji na oferowane przez nas usługi takie jak wynajem aut Wrocław, czy też wypożyczalnia samochodów Poznań. Warto więc regularnie odwiedzać naszego bloga. 

 

Komentarze
 • piotr

  napisał(a):

  2020-05-01 16:22

  Odpowiedz
  zgadza się
 • Oskar

  napisał(a):

  2021-01-11 18:21

  Odpowiedz
  Dziękuję! Fajnie wytłumaczone
Dodaj komentarz

Komentarz przez Ciebie dodany zostanie opublikowany niezwłocznie po zaakceptowaniu przez Redaktora. Twój adres email nie zostanie opublikowany.

* - pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

Musisz potwierdzić że nie jesteś robotem

Błąd podczas zapisu komentarza

Dziękujemy za przesłanie komentarza

Wróć do strony głównej poradnika