Infolinia (pn - pt 08-20, sob 09-14) +48 881 328 328
Zaloguj się
PL
wypozyczalnia mobicars

Blog

Szukaj wpisu

Jak prowadzić oszczędnie auto?

Paliwo w naszym kraju niestety do tanich nie należy, a przecież nikt z nas nie lubi rozstawać się z dużą częścią majątku przy dystrybutorze paliwa. Jak więc zmniejszyć jego zużycie? Oto kilka rad, które na pewno w tym pomogą.

 

Utrzymuj odpowiednie obroty

 

Jednym z największych wrogów oszczędnej jazdy jest używanie zbyt wysokich obrotów. Wraz z ich wzrostem rośnie przecież zużycie paliwa. Stąd w większości aut najlepiej utrzymywać obroty w przedziale 2000-3000 obr./min.

 

Szybko przełączaj na dwójkę

 

Stare porzekadło kierowców mówi: „Jedynka służy tylko do ruszania”. To prawda. Pierwszy bieg w większości przypadków powinien służyć jedynie do wprawienia auta w ruch. Dalej rolę przejmuje dwójka.

 

Wyłączaj silnik, kiedy stoisz

 

Czekasz na kogoś pod sklepem? Zatrzymałeś auto przed bramą, by ją otworzyć? Nie zostawiaj włączonego silnika. Na biegu jałowym również zużywa paliwo, a jego ponowne odpalenie wcale nie jest takie paliwożerne.

 

Hamuj silnikiem

 

Kiedy auto się toczy następuje zamiana ról i w dużej mierze to koła napędzają silnik, więc zużycie paliwa jest minimalne. Dlatego dojeżdżając do skrzyżowania czy zakrętu puść gaz i nie używaj hamulca do czasu, kiedy jest to konieczne. Nie wrzucaj również biegu jałowego i nie naciskaj sprzęgła, bo silnik będzie musiał zużyć dodatkową ilość paliwa, by utrzymać obroty.

 

Przewiduj

 

Przewidywanie tego, co stanie się na drodze to zasada nie tylko bezpieczniej, ale i ekonomicznej jazdy. Jeśli odpowiednio wcześnie dostrzeżesz hamujący w oddali samochód, zmieniające się na czerwone światło czy ograniczenie prędkości, będziesz mógł zwolnić nie używając hamulców. A to pozwoli zaoszczędzić kolejne ilości paliwa.

 

Zmniejsz wagę

 

Dodatkowe obciążenie w samochodzie nie jest niczym dobrym. Producenci samochodów często walczą o to, by je zmniejszyć. Dlatego nie marnuj ich pracy i nie przewoź niepotrzebnych przedmiotów.

 

Ogranicz prędkość

 

Szybka i oszczędna jazda niestety nie idą w parze. Chociaż auta w trasie spalają zwykle mniej paliwa, niż w mieście, to ciągła jazda z wysoką prędkością to zużycie zwiększa. Specjaliści twierdzą, że optymalną prędkością dla większości samochodów jest 90 km/h.

 

Dbaj o odpowiednie ciśnienie powietrza w oponach

 

Wiele badań pokazuje, że odpowiednie ciśnienie powietrza w ogumieniu jest kluczowe dla zużycia paliwa. Każdy jego spadek zwiększa opory toczenia, więc i apetyt silnika na paliwo. Dlatego ilość powietrza w oponach powinna być taka, jaką zaleca producent.

Jeśli zależy Ci na wyjątkowo niskich kosztach paliwa, w MobiCars możesz wynająć auta z fabryczną instalacją LPG.

 

Komentarze
  Dodaj komentarz

  Komentarz przez Ciebie dodany zostanie opublikowany niezwłocznie po zaakceptowaniu przez Redaktora. Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  * - pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

  Musisz potwierdzić że nie jesteś robotem

  Błąd podczas zapisu komentarza

  Dziękujemy za przesłanie komentarza

  Wróć do strony głównej poradnika