Infolinia (pn - pt 08-20, sob 09-14) +48 881 328 328
Zaloguj się
PL
wypozyczalnia mobicars

Blog

Szukaj wpisu

Co warto, a co trzeba mieć w samochodzie?

Polskie przepisy nie są restrykcyjne, jeśli chodzi o obowiązkowe wyposażenie samochodu. Jesteśmy zobowiązani do posiadania jedynie gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego. Dla własnego bezpieczeństwa i spokoju ducha warto dodać do tego jeszcze kilka innych przedmiotów.

 

Trójkąt ostrzegawczy

 

Jest absolutną podstawą samochodowego wyposażenia. Musi mieć odpowiednią homologację, potwierdzającą jego skuteczność odblaskową i być umieszczony w łatwo dostępnym miejscu. Trójkąt stawiamy około metr za pojazdem w terenie zabudowanym, 30-50 m poza nim i 100 m na drogach ekspresowych oraz autostradach. Oczywiście robimy tak w sytuacjach, gdy nie możemy zatrzymać się w miejscach do tego przeznaczonych. Prawidłowe ustawienie trójkąta ostrzegawczego jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa. Jego brak w pojeździe grozi mandatem od 20 do nawet 500 złotych, a niewystawienie, bądź nieprawidłowe umiejscowienie w awaryjnej sytuacji to kara w wysokości 150 zł lub nawet 300 zł jeżeli zdarzenie ma miejsce na autostradzie lub drodze ekspresowej.

 

Gaśnica

 

Drugim punktem listy obowiązkowego wyposażenia jest gaśnica, mająca masę środka gaśniczego nie mniejszą niż kilogram. Do samochodu wybieramy gaśnicę typu BC, czyli nadającą się do gaszenia cieczy i ciał stałych ulegających stopieniu, a także gazów. Możemy również wybrać taką o oznaczeniu ABC, która gasi również materiały ulegające rozżarzeniu. Gaśnicę należy przewozić w łatwo dostępnym miejscu i dbać o to, by miała ważny przegląd. Za niewywiązanie się z tego obowiązku również można otrzymać mandat w wysokości jak za brak trójkąta ostrzegawczego.

 

Apteczka

 

W Polsce apteczka nie jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Prawo wymaga jednak udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku, dlatego warto ją mieć. Pamiętajcie również, że jest wymagana przez prawo w niektórych krajach, m.in. w Niemczech, Czechach czy na Słowacji.

 

Kamizelka odblaskowa

 

Kolejnym przedmiotem, którego nie musimy posiadać w samochodzie, kiedy poruszamy się po polskich drogach, jest kamizelka odblaskowa. Warto jednak mieć ją na wyposażeniu auta, dla własnego bezpieczeństwa. Przyda się szczególnie wtedy, kiedy będziemy musieli wyjść z samochodu przy ruchliwej trasie lub wieczorem. Warto pamiętać, że w niejednym państwie jest ona również obowiązkową częścią wyposażenia.

 

Koło zapasowe i zestaw naprawczy

 

Współczesne opony są trwałe, a stan nawierzchni naszych dróg coraz lepszy. Jednak zawsze może trafić się niespodziewane przebicie opony. Dlatego w bagażniku warto mieć koło zapasowe, wraz z potrzebnymi narzędziami i lewarkiem albo zestaw naprawczy. Działanie tego drugiego jest bardzo proste – wstrzyknięty do przebitej opony zakleja uszkodzenie i uszczelnia oponę, pozwalając na dojazd do warsztatu oponiarskiego.

 

Gaśnica, trójkąt ostrzegawczy oraz koło zapasowe bądź zestaw naprawczy są wyposażeniem każdego auta z floty MobiCars. W ramach dodatkowego pakietu BE SAFE zamówić możecie również apteczkę i kamizelkę odblaskową. Życzymy bezpiecznej podróży!

 

Gorąco zachęcamy do zapoznania się również z innymi artykułami publikowanymi na naszej stronie i poszerzania wiedzy na temat motoryzacji oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Poza treściami edukacyjnymi podajemy również informacje o aktualnych promocjach na takie usługi jak wynajem samochodów Wrocław, czy też wynajem aut Poznań. Warto więc regularnie odwiedzać naszego bloga. 

Komentarze
  Dodaj komentarz

  Komentarz przez Ciebie dodany zostanie opublikowany niezwłocznie po zaakceptowaniu przez Redaktora. Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  * - pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

  Musisz potwierdzić że nie jesteś robotem

  Błąd podczas zapisu komentarza

  Dziękujemy za przesłanie komentarza

  Wróć do strony głównej poradnika