Infolinia (pn - pt 08-20, sob 09-14) +48 881 328 328
Zaloguj się
PL
wypozyczalnia mobicars

Blog

Szukaj wpisu

Wynajem samochodów - o tym musisz pamiętać

Na skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów decyduje się coraz szersze grono firm, ale i osoby prywatne. Jedni wypożyczają samochód na spotkania biznesowe, inni jeżdżą nim na wakacje, a kolejnym jest on potrzebny do realizacji codziennych obowiązków, np. dojazd do pracy, szkoły, na zakupy. Co sprawdzić przed skorzystaniem z usług firmy wynajmującej samochody?

1. Zweryfikuj opinie o wypożyczalni

W pierwszej kolejności należy sprawdzić opinie o firmie, która w swoich usługach ma wypożyczenie samochodu. Zadowoleni klienci to najlepsza rekomendacja.

 

2. Sprawdź, jakie wymagania musi spełnić wypożyczający

Z reguły wypożyczenie samochodu jest szybkie i proste. Nie każda wypożyczalnia jest jednak identyczna pod kątem obowiązujących przepisów. Zdarza się, że w warunkach są jakieś obostrzenia, np. w wypożyczalni MobiCars ukończony 21. rok życia i prawo jazdy przynajmniej od roku. Poza prawem jazdy każdy wynajmujący musi mieć również dowód tożsamości.

3. Sprawdź warunki naliczania ceny za wypożyczenie samochodu

Wielu kierowców, co zresztą logiczne, najbardziej interesuje cena najmu. Każda wypożyczalnia ma jednak własne warunki i przepisy. Ważny jest sposób naliczania należności za wypożyczenie samochodu. Zazwyczaj jest to cena za dobę, a przy wynajmie 24-godzinnym każde przekroczenie granicy to konieczność zapłaty za kolejny dzień najmu. Wyjątkiem jest wypożyczenie samochodu na minuty czy godziny. Poza tym warunki wynajmu określają limit kilometrów, kaucję i inne opłaty dodatkowe.

4. Sprawdź stan samochodu przed wypożyczeniem

Odbiór samochodu w wypożyczalni trwa około 15 minut. Pracownik wypożyczalni ma przygotowane dwa formularze - dla firmy i dla wypożyczającego. Jeżeli klient nie uiścił opłaty wcześniej, musi pokryć należności gotówką lub kartą płatniczą. Ważnym dokumentem jest również Protokół Przekazania Pojazdu sporządzony przy kliencie. Należy zwrócić uwagę na stan techniczny pojazdu. Wszelkie usterki, które nie zostaną odnotowane w protokole, a zostaną wytknięte przy odbiorze, obciążą wypożyczającego. Zajrzeć również trzeba w książeczkę serwisową, choć większość wypożyczalni ma samochody nowe, maksymalnie 3-letnie, które są w dobrym stanie technicznym. Protokół powinien również zawierać poziom paliwa, ale samochód z reguły jest zatankowany do pełna.

5. Ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni

Wynajmowany samochód jest ubezpieczony, ale uwagę należy zwrócić na zakres ubezpieczenia. Renomowane firmy oferują pełne ubezpieczenie AC, OC, NNW i ASSISTANCE. Ubezpieczenie jest kluczowe, bo w innym wypadku wszelkie uszkodzenia obciążą kieszeń osoby, która wynajmuje samochód. Ważne, aby w razie kolizji wypożyczalnia zaproponowała klientowi auto zastępcze.


6. Wyposażenie auta z wypożyczalni

Wyposażenie wynajmowanego pojazdu może być bardzo różne. Klimatyzacja, elektryczne szyby czy regulowane fotele to standard w każdym samochodzie. Dodatkowo wynająć można GPS, fotelik dla dziecka, łańcuchy na koła, bagażnik dachowy itp. Każde akcesorium jest dodatkowo płatne, a więc warto zastanowić się, czy jest ono akurat niezbędne.

7. Sprawdź, w jakich miastach działa wypożyczalnia

Lokalizacja oddziałów wypożyczalni bywa różna. Często wypożyczalnie można spotkać na lotniskach, w portach czy w centrach miast. Jeżeli klient z wynajmowanego samochodu chce skorzystać, podróżując tylko w jedną stronę, np. z miasta do miasta, powinien sprawdzić, czy oddział firmy mieści się w danej miejscowości lub jej pobliżu. Renomowane i największe wypożyczalnie mają swoje oddziały w kilkunastu większych miastach. Na przykład MobiCars posiada oddziały w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Radomiu i Toruniu.

8. Dokładnie przeczytaj umowę wynajmu samochodu

Umowa to najważniejszy dokument dla osoby, która wynajmuje samochód i jest podstawą do ewentualnego dochodzenia swoich roszczeń. Dlatego przed jej podpisaniem warto raz jeszcze wszystko dokładnie sprawdzić. Zwłaszcza skupić się na ubezpieczeniu wynajmowanego samochodu, limicie kilometrów, karach umownych itp.

 

 

Komentarze
  Dodaj komentarz

  Komentarz przez Ciebie dodany zostanie opublikowany niezwłocznie po zaakceptowaniu przez Redaktora. Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  * - pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

  Musisz potwierdzić że nie jesteś robotem

  Błąd podczas zapisu komentarza

  Dziękujemy za przesłanie komentarza

  Wróć do strony głównej poradnika