Infolinia (pn - pt 08-20, sob 09-14) +48 881 328 328
Zaloguj się
PL
wypozyczalnia mobicars

Blog

Szukaj wpisu

Wynajem długoterminowy dla firm – czy to się opłaca?

Najczęściej spotykaną formą finansowania samochodu w firmie jest leasing. Jednak coraz więcej firm decyduje się na współpracę w wypożyczalnią samochodów i wynajem długoterminowy. Czy wynajem auta przez firmę na dłuższy czas jest opcją wartą rozważenia? Sprawdź!

 

Długoterminowy wynajem samochodów przez firmy coraz popularniejszy

 

Car Fleet Management (CFM) szybko zyskuje na popularności. Zwłaszcza wśród dużych przedsiębiorstw i międzynarodowych korporacji z siedzibą w Polsce. Do tej formy finansowania zakupu auta przekonują się również właściciele firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a nawet przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.

Wzrost zainteresowania widać w liczbach. Statystyki pokazują, że tylko w III kwartale 2018 roku, kiedy firmy pozyskały blisko 100 tys. nowych samochodów, co piąty (21%) był finansowany przez wynajem długoterminowy. Rok do roku oznaczało to niemal 37-procentowy wzrost zainteresowania tą formą finansowania zakupu auta. Po części wzrost jest spowodowany również coraz szerszymi możliwościami w zakresie wynajmu. Firmy mogą wynajmować auta długoterminowo od podmiotów zrzeszonych w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP), jak i w wypożyczalniach, np. MobiCars.

Choć wynajem długoterminowy samochodów przez firmę zyskuje na popularności, wciąż jednak daleko Polsce do zachodu Europy, gdzie najem długoterminowy samochodów stanowi nawet 80% firmowych flot.

 

Czym różni się wynajem długoterminowy od leasingu?

 

W zasadzie wynajem długoterminowy to leasing operacyjny z pełną lub częściową obsługą wynajmowanych aut. Przedsiębiorca opłaca podmiotowi wynajmującemu samochód użytkowanie pojazdu na zasadach określonych w umowie, ale nie jest jego właścicielem. Dlatego miesięczna opłata idzie na poczet nie tylko najmu, ale również obsługi samochodu przez wyspecjalizowaną w tym firmę zewnętrzną, mogącą zapewniać m.in.:

 • pełen serwis,
 • ubezpieczenie,
 • opony,
 • likwidacje szkód.

Wówczas wynajem długoterminowy jest znacznie atrakcyjniejszy od leasingu. Ten ostatni jest bowiem jedynie formą finansowania auta, a kwestie związane z obsługą spadają na przedsiębiorcę.

Właściciel firmy, który zdecydował się na wynajem długoterminowy samochodu, w każdej chwili może rozwiązać umowę, nie narażając się przy tym na wysokie kary. Takie sytuacje zdarzają się jednak sporadycznie, gdyż miesięczne i stałe raty pozwalają zaplanować budżet z wyprzedzeniem.

 

Dlaczego warto wynajmować samochody na firmę

 

Z pewnością wynajem długoterminowy to ciekawy wybór dla przedsiębiorcy. Jest on zwolniony z kosztów obsługi samochodu, a przy awarii dostaje auto zastępcze. Z kolei miesięczne raty za wynajmowany samochód, podobnie jak przy leasingu, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jednocześnie oszczędza środki, które wydałby na zakup nowego samochodu, a przy tym nie traci zdolności kredytowej. Wynajem długoterminowy nie wymusza też uiszczenia opłaty wstępnej, która jest elementem leasingu. Inną korzyścią finansową jest brak kosztów amortyzacji.

Zasadniczą różnicą między wynajmem długoterminowym a leasingiem jest fakt własności auta. Po ustaniu umowy samochód jest zwracany do podmiotu zrzeszonego w PZWLP lub wypożyczalni samochodów, np. MobiCars. Przy leasingu samochód stanowi majątek firmy. Biorąc pod uwagę utratę wartości samochodu, a przy tym koszty związane z eksploatacją przez cały okres leasingu, nie musi to być wcale atut.

Wynajem długoterminowy samochodów jest więc jednym z najlepszych sposobów na finansowanie zakupu auta. Bez wątpienia to opcja lepsza niż kredyt samochodowy. Na pewno na wielu płaszczyznach nie ustępuje również leasingowi finansowemu. Wydaje się logiczne, że na przestrzeni kilku najbliższych lat wynajem długoterminowy stanie się jeszcze popularniejszy i z tej opcji finansowania zakupu samochodu skorzysta szersze grono przedsiębiorców, również prowadzących JDG.

Komentarze
  Dodaj komentarz

  Komentarz przez Ciebie dodany zostanie opublikowany niezwłocznie po zaakceptowaniu przez Redaktora. Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  * - pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

  Musisz potwierdzić że nie jesteś robotem

  Błąd podczas zapisu komentarza

  Dziękujemy za przesłanie komentarza

  Wróć do strony głównej poradnika