Infolinia (pn - pt 08-20, sob 09-14) +48 881 328 328
Zaloguj się
PL
wypozyczalnia mobicars

Blog

Szukaj wpisu

Wynajem busa na wakacje – czy to dobry pomysł?

Wyjazd na wakacje kilkoma samochodami osobowymi może być nieopłacalny i kłopotliwy. Warto wówczas rozważyć wynajem busa. Czy to dobry pomysł? Sprawdźmy.

 

Wynajem busa na wyjazd zagranicę

 

Jeżeli posłużyć się badaniem przeprowadzonym przez SW Research Agencja Badań Rynku i Opinii, aż 70 proc. Polaków w 2018 roku wypoczywało na wakacjach, a blisko połowa z nich odpoczywała za granicą. Najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnym była Chorwacja (22,6 proc.). Dalej znalazły się: Grecja (18,6 proc.), Hiszpania (15,2 proc.), Włochy (14,9 proc.), Niemcy (11,6 proc.), Czechy (10,3 proc.), Turcja (9,5 proc.), Egipt (6,2 proc.), Wielka Brytania (4,2 proc.) i inne kraje (24,5 proc.). Niekiedy to niemożliwe, ale w wielu przypadkach, np. przy wakacjach w Bułgarii, wynajem busa może być bardzo ciekawą opcją.

 

Oczywiście bus będzie również odpowiedni przy wakacjach w Polsce. Tu ponad połowa wybrała Morze Bałtyckie (52,6 proc.), a w późniejszej kolejności: góry (22,3 proc.), Mazury (18,8 proc.), inne polskie miasta (11,2 proc.), jeziora (5,6 proc.) czy inne miejsca (3,9 proc.).

Co warte podkreślenia, coraz szersza grupa turystów na wakacje rusza własnym środkiem transportu. W Polsce na samochód lub busa stawia blisko 70 proc. wszystkich turystów. Przy zagranicznych wyjazdach decyduje się na to 1 na 4 turystów. Podróż całą rodziną samochodem osobowym jest z reguły mało komfortowa, a niekiedy pojazd nie jest nawet w stanie pomieścić 6-7 osób, wynajem busa to ciekawa i coraz częściej stosowana alternatywa. Z takiego środka transportu regularnie korzystają też większe grupy przyjaciół.

 

Czy wynajem busa na wakacje się opłaca?


Z pewnością wynajem busa to znakomita opcja dla większych grup przyjaciół i liczniejszych rodzin, które nie pomieszczą się w jednym samochodzie osobowym. Nawet i 5-osobowa rodzina, jeżeli dysponuje pięcioma miejscami w samochodzie, wcale nie musi czuć się komfortowo, zwłaszcza przy dłuższych podróżach. Z wypożyczenia busa korzystają również turyści, którzy lubią spontaniczne wyjazdy i nie mają zaplanowanych wczasów. Dla osób ceniących sobie niezależność i dowolność organizowania wolnego czasu bus do wynajęcia to doskonały wybór.

 

Wynajem busa na wakacje jest więc dobrym pomysłem przy średnich i większych rodzinach, a przy tym różnych grupach, które mają wiele bagażu i akcesoriów. Jeżeli grupa turystów potrzebuje co najmniej dwóch samochodów osobowych, wypożyczenie busa jest doskonałą i tańszą alternatywą.

 

Jakiego busa wynająć na wakacje?

 

Najczęściej wynajmowane na wakacje są busy 9-osobowe. Pozwalają one na montaż bagażników na rowery czy narty, a więc akcesoriów, które turyści chętnie zabierają ze sobą na wakacje. Busa 9-osobowego można też wyposażyć w mniejsze dodatki, które zapewnią komfortową i bezpieczną podróż, tj.: fotelik dla dziecka czy nawigację GPS. Wszystkie te dodatki znaleźć z reguły można już w samych wypożyczalniach, np. MobiCars.

 

Wypożyczenie busa na wakacje to również brak kosztów związanych z eksploatacją własnego auta. Jeżeli założymy, że samochód potrafi się popsuć w najmniej oczekiwanym momencie, jest to bardzo ważne. Tym bardziej że wypożyczany bus ma ubezpieczenie autocasco. Dlatego przy ewentualnej kolizji, a nawet usterce uniemożliwiającej dalszą jazdę, klient dostanie samochód zastępczy.

 

Jak wypożyczyć busa na wakacje?


Przy wynajmie busów należy celować w pojazdy o wadze do 3,5 t oraz nie większe niż 9-osobowe, np. Opel Vivaro i Renault Traffic z MobiCars. Wszystko z uwagi na przepisy. Większymi busami, od 10 do 17 miejsc, można podróżować z prawem jazdy kat. B, ale jeden z pasażerów musi mieć stosowne uprawnienia. Ewentualnie w grę wchodzi wynajem busa z kierowcą, ale z uwagi na prywatność większość turystów takiego pomysłu nawet nie bierze pod uwagę.

 

Przy wypożyczeniu sprawdzić należy, czy bus jest sprawny i ma pełen pakiet ubezpieczeń, a także ogumienie dostosowane do pory roku. Przyda się także gwarancja, że wypożyczalnia zapewni klientowi auto zastępcze w razie awarii. Dużym plusem jest jeszcze 24-godzinna pomoc techniczna.

 

W różnych wypożyczalniach różne mogą być też ceny wynajmu busa. Poza dziennym abonamentem liczy się wysokość kaucji i wszelkie opłaty dodatkowe, np. odpłatne akcesoria czy wynajem busa za granicę.

 

Każdego busa przed podpisaniem umowy należy dokładnie obejrzeć. Pracownik wypożyczalni powinien sporządzić specjalny protokół, odnotowując w nim wszystkie uszkodzenia i niedoskonałości. W innym wypadku za obtarcia, zarysowania itp., które zostaną odnotowane podczas odbioru, nawet wówczas, kiedy klient nie jest ich winien, będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni. Przy oględzinach od razu trzeba zwrócić uwagę na obowiązkowe wyposażenie. Bus powinien mieć trójkąt ostrzegawczy, zapasowe koło, gaśnicę oraz apteczkę.

 

Ile kosztuje wynajem busa na wakacje?


Nie ulega wątpliwości, że wynajem busa na wakacje to gwarancja znacznie przyjemniejszej podróży niż poruszanie się samochodem osobowym. Pozostaje zastanowić się nad ceną najmu. Ile kosztuje wypożyczenie busa i czy na pewno jest opłacalne?

 

Jeżeli zestawić jednego busa i dwa samochody osobowe, bez wątpienia większy pojazd wypada tu zdecydowanie lepiej. Nowoczesne busy, np. najczęściej wypożyczane w MobiCars Opel Vivaro i Renault Traffic, palą około 7,5 l na 100 km. Jako pojazdy osobowe są one również traktowane przy wszelkich opłatach na autostradach.

 

Cena wypożyczenia busa zależna jest od modelu, terminu i czasu trwania najmu. Tu obowiązuje zasada "im dłuższej trwa wynajem, tym cena za dobę jest niższa". Koszt kształtując się w okolicach 180-280 zł dziennie. Dodatkowa opłata może zostać naliczona za wynajem busa zagranicę, ale nie jest to reguła, a jeżeli już wypożyczalnia ją stosuje, to koszt jest jednorazowy i sprowadza się do 50-150 zł. Odpłatne są też akcesoria. Ważne natomiast, aby wypożyczalnia nie ograniczała w umowach limitu kilometrów.

 

Wynajem busa to opcja warta uwagi zwłaszcza przy wyjazdach w większym gronie, kiedy jeden samochód osobowy to za mało. Bus jest przestronny i komfortowy, a przy tym znacznie tańszy niż kamper czy przyczepa kempingowa.

  

Komentarze
  Dodaj komentarz

  Komentarz przez Ciebie dodany zostanie opublikowany niezwłocznie po zaakceptowaniu przez Redaktora. Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  * - pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

  Musisz potwierdzić że nie jesteś robotem

  Błąd podczas zapisu komentarza

  Dziękujemy za przesłanie komentarza

  Wróć do strony głównej poradnika