Infolinia (pn - pt 08-20, sob 09-14) +48 881 328 328
Zaloguj się
PL
wypozyczalnia mobicars

Blog

Szukaj wpisu

ABS – co to takiego?

ABS (niem. Antiblockiersystem, ang. Anti-Lock Braking System) to skrót znany chyba każdemu kierowcy, nawet tym, którzy najchętniej nigdy nie zaglądaliby pod maskę auta. Jest jednym z podstawowych systemów bezpieczeństwa we współczesnych samochodach i w ekstremalnych sytuacjach może uratować zdrowie, a nawet życie. Warto, więc wiedzieć, po co powstał i jak działa.

 

Historia

 

Prace nad rozwiązaniem zapobiegającym blokowaniu kół w czasie hamowania prowadzono już na początku XX wieku. Auto z podobnym systemem pojawiło się w latach 60., a w 1978 roku na rynek weszło pierwsze auto z ABS-em, będące dzieckiem firmy Bosch. Jego popularność wzrosła do tego stopnia, że od 2004 roku wszystkie nowe samochody sprzedawane na terenie Unii Europejskiej muszą być w ten system wyposażone.

 

Jaki jest cel posiadania systemu ABS?

 

Celem ABS-u jest przede wszystkim umożliwienie sterowania samochodem w czasie gwałtownego hamowania. System zapobiega całkowitemu zblokowaniu kół i wpadnięciu auta w poślizg. Dzięki temu możliwe jest ominięcie przeszkody w czasie wytracania prędkości. Pomaga również w skróceniu drogi hamowania, chociaż nie zawsze, bo duży wpływ ma tutaj rodzaj nawierzchni, po której porusza się pojazd.

 

Działanie systemu ABS

 

Zasada działania ABS-u jest dosyć prosta i przez lata nie uległa zmianie. Przy każdym kole znajduje się czujnik, który mierzy jego prędkość obrotową. Zbierane dane są wysyłane do sterownika. W momencie, gdy jedno z kół przestanie się obracać, system ogranicza skierowaną na nie siłę hamowania, do momentu, aż znów uzyska przyczepność. Oczywiście wszystko dzieje się w zawrotnym tempie, a ABS ciągle ingeruje w działanie hamulców. Można to poznać po charakterystycznym pulsowaniu pedału hamulca w czasie awaryjnego hamowania.

 

ABS to jeden z systemów, które zrewolucjonizowały motoryzację i zwiększyły bezpieczeństwo na drogach. Wszystkie auta w ofercie MobiCars są w niego wyposażone, wiele również w inne systemy zwiększające bezpieczeństwo. Trzeba jednak pamiętać, że żaden z nich, nawet najbardziej zaawansowany, nie zastąpi zdrowego rozsądku na drodze.

Bezpiecznej podróży!

Komentarze
  Dodaj komentarz

  Komentarz przez Ciebie dodany zostanie opublikowany niezwłocznie po zaakceptowaniu przez Redaktora. Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  * - pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe

  Musisz potwierdzić że nie jesteś robotem

  Błąd podczas zapisu komentarza

  Dziękujemy za przesłanie komentarza

  Wróć do strony głównej poradnika